суббота, 25 ноября 2017 г.


Конспект відкритого уроку математики


Тема : «Складання і обчислення прикладів на  додавання за
малюнками»
    
                                                                         Провела :
                                                                         Хозяйонок В.В.

Кривий Ріг – 22.11.2016 рік
ТЕМА : «Складання і обчислення прикладів на  додавання за малюнками»
 Мета :  вчити учнів складати і обчислювати  приклади на додавання за малюнками, вдосконалювати обчислювальні навички, удосконалювати вміння писати цифри, вчити моделювати і розв’язувати пізнавальні, життєві та соціальні ситуації, сприяти  формуванню  моральних цінностей, розвитку пізнавальної,  соціальної активності  учнів , збагачувати власний пізнавальний і соціальний досвід, розвивати увагу, логічне мислення, творчу уяву; виховувати любов до природи , інтерес до вивчення математики.
Очікувані результати: учні   будуть вміти складати приклади на додавання за малюнками, закріплять знання  з тем : « Геометричні фігури», « Склад числа 8», будуть вчитися моделювати і розв’язувати пізнавальні , життєві та соціальні ситуації, урок буде сприяти формуванню  моральних цінностей, розвитку пізнавальної,  соціальної активності  учнів.
Тип уроку: комбинований
Використані методи:  словесні, інтерактивні, репродуктивні, наочні, практичні.
Обладнання: підручник «Математика» Рівкінд Ф. М.; зошит, мультимедійний  супровід, роздатковий , ілюстративний матеріал.
 
                                Хід уроку
І. Організаційний момент ( слайд1)                 ( 1 хвилина)
    Продзвенів уже дзвінок.
    Починається урок.
    Щоб урок пройшов немарно.
    Всі працюємо старанно.
Діти, до нас на урок завітали гості. Давайте привітаємо їх.
Мотивація  навчальної діяльності учнів                  ( 3 хвилини)
  Пропоную розпочати  наш урок з прислівя     ( слайд 2)
 Прочитаємо його « Без труда нема плода» Як ви це розумієте?
 Уявіть собі, щоб було , якби люди не працювали?
  ( Метод « Постав на голову)  ( слайд 3)
 ( не було б будинків, машин, люди не могли би читати, писати…)
( Побудова асоціативного куща)
 ( ЯКЩО БУДУ ГАРНО ВЧИТИСЯ) ( слайд 4)
 Яка ваша праця? ( Навчання). Плід – це результат праці. Якщо будемо
старатися , то будемо розумними, успішними.
Молодці! Хай всі ваші мрії  здійсняться.
ІІ.  Повідомлення теми і мети уроку                           ( 1 хвилина)
Урок у нас сьогодні незвичайний.
До нас в гості прийшли лісові мешканці .Зараз подивимось, хто це?
(Лисичка, Зайчик, Їжачок , Білочка) ( слайд 5) 
Вони будуть на­вчатися разом із нами, допомагати вам порівнювати вирази, обчислювати приклади , складати приклади на додавання ,й перевірять чи всі добре знають математику.
 Лісові мешканці загадали для вас загадку, приготували завдання. Коли  ви виконаєте правильно всі завдання, тоді зможете відкрити загадане слово. Лисичка хоче подивитися , як ви вмієте рахувати.

ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.  Усна лічба. Гра « Долоньки» ( слайд 6)                            ( 1 хвилина)
( Лічба в прямому і зворотному порядку)
 Їжачок хоче подивитися як ви можете писати математичний диктант, чи
вмієте ви красиво писати цифри? Запишіть відповіді веселих задач. Як записуємо цифри в математичному диктанті?
   2.  Математичний диктант ( слайд 7)                              ( 4 хвилин)
Білосніжка і 7 гномів
По ягоди ходили.
Назбирали повний кошик,
На чай їх засушили.
Всі до столу сіли враз.
«Скільки їх?» - спитаю вас


П‘єро і Буратіно
Завітали до Мальвіни.
Артемон до них прибіг.
Скільки стало всіх?

По дорозі їжак біг,
Ніс  7  яблук на пиріг.
Одне впало, покотилось.
Скільки  яблук залишилось?

В садку росли 2 яблуні. На першій висіло 8 груш. На другій 2.Скількі всього було груш?( На яблунях груші не ростуть)
 Запишіть сусідів числа 4
Перевірка диктанту ( слайд 8 )
8,4,6,0,3,5.
 Фізкультхвилинка для очей                ( слайд 9)         ( 1 хвилина)
Сплять маленькі кошенята.
Раз – розкрили оченята,
Подивилися навколо,
Потім вгору і додолу.
Оченята – блим, блим, блим!
Відпочити треба їм.
Вправо - вліво оченята
Повертали кошенята.
Кошенята будуть спати,
А ми будем працювати.
3.  До нас на урок хоче прийти Вовчик , але не може перейти через місток,  який  зіпсував вітер  . Подивиться ,там не вистачає   дощечок.
   1. 3.  5 6 . 8 . 10            Допоможемо йому? ( слайд 10)     ( 1 хвилина)
 Склад чисел 8 ( слайд 11)          ( 1 хвилина)
 Їжачок загубив ключі від свого будиночку . Не може потрапити додому. зможе тільки тоді , коли згадає склад числа 8. Допоможемо йому?

Число 8 складаеться :
              7 і1
              6 і 2
              5  і 3
              4 і  4

 Молодці, діти. Гарно попрацювали. Їжачок вам дякує.
ІV. Ознайомлення з новим матеріалом
      Складання прикладів на додавання за малюнком ( слайд 12)   ( 3 хв.)
Кого ви бачите на малюнку? Скільки яблук  він несе?  (5)Скільки дала йому білочка? (2) Скільки  всього в нього стало?  Як ви дізналися? 
 5+2=7
Цікавинка     ( слайд 13)            ( 2 хвилини)
 Багатьох людей цікавить такий факт.
 Навіщо їжаку яблука?
( Відповіді дітей) За дослідами вчених, в природі їжак харчується комахами, мишами, може їсти ягоди . Взимку він спить. Тому запасів, як білочка, він не робить? Навіщо йому яблука?
 Він чистить ними свої голочки. Також кислий сік лісових яблук допомагає йому прогнати шкідників ,які оселюються в нього між голками.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота за підручником (с.48) ( слайд 14)         ( 4 хвилини)
Завдання 1
-         Розгляньте малюнки. Скільки олівців в пеналі? Скільки олівців біля пеналу?
-         Складіть  приклад на додавання. Назвіть доданки. Знайдіть суму.
3+3=6 ( слайд 15)


-         Скільки груш на  першій тарілці? Скільки груш на  другій тарілці?
-         Складіть  приклад на додавання. Назвіть доданки. Знайдіть суму.
5+2=7  ( слайд 16)

Фізкультхвилинка ( слайд 17)                         ( 1 хвилина)
Відпочинемо  разом із лісовими мешканцями
Тихо сіли на стільці. Я скажу вам: «Молодці!».

Завдання 2 Завдання від лісових мешканців
Самостійна диференційована робота          ( 3 хвилини)
- А зараз самостійна робота. У вас у великих конвертах лежать картки з прикладами та зображенням звірів. Якщо ви знайшли вовка, то виконайте 1 стовпчик. Якщо їжака – 2 стовпчик, а білочку – 3 стовпчик
 Від Вовчика          Від Білочки                Від їжака  ( слайд 18)
5+2…7                       7…8                                     5…2
3-2….2                       7…4                                     2…3

 Перевіримо
Завдання 3  від Зайчика ( слайд 19)   ( 3 хвилини)
 Він просить порахувати з яких геометричних фігур складається ця дивна хатинка? Діти називають геометричні фігури, з яких вона утворена.

 

 Завдання 4 Гра « Будівельники»    Робота в парах  ( слайд 20) ( 2 хв.)
 У вас на партах  геометричні фігури. Білочка просить вас побудувати їй будиночок.

 Підсумок уроку. Рефлексія ( слайд 21)   ( 3 хвилини)
Діти, на початку уроку я говорила вам про зашифроване слово  від  лісових мешканців. Ми виконали всі завдання. Тепер  зможете прочитати слово.
( Молодці) ( слайд 22)
- Молодці, діти! Ви старалися та були активними, дружелюбними, толерантними.
Метод « Мікрофон» ( слайд 23)
 - Чи сподобалася вам на уроці?
- Яке завдання було найважчим?
- А яке найлегшим?
- А тепер невеличкий сюрприз від лісових мешканців. Вони запрошують вас до свого дому – осіннього лісу, ще просять берегти  чарівну красу природи.
Як же ми можемо зберегти красу природи? Саме ви? ( Не ломати дерев, не рвати багато квітів, не руйнувати гнізд птахів, допомагати птахам взимку, робити годівнички)
Останні деньки в гостях у нас Осінь.
 До побачення , Осінь (слайд 24)
Дякуємо лісовим мешканцям за подарунки.
- Урок закінчений.


Розробка виховного заходу « Україна – моя Батьківщина»
 Підготувала : Хозяйонок В.В.
Тема. «Україна – моя Батьківщина».
Мета: розширювати та поглиблювати знання учнів про рідну Батьківщину,
учити їх висловлювати своє ставлення до держави; формувати громадянські уявлення та патріотичні почуття приналежності до української нації; розвивати мислення, пам’ять, уміння осмислювати духовні цінності; виховувати любов до Батьківщини, відповідальність за майбутнє своєї держави.
Форма проведення:   година спілкування
Обладнання: географічна карта України, ілюстрації за темою «Моя країна –
Україна»; аудіо запис пісень, малюнки дітей, мультимедійна презентація.
Форми роботи : колективна, групова.
Інтерактивні методи  і прийоми: «Асоціативний кущ» , «Сенкан», «Павутинка», «Плутанина; розгадування загадок, «Закінчи речення»
Місце проведення : класна кімната
План  проведення
I .Організаційний етап
1.Створення позитивного      настрою.
ІІ .Мотиваційний етап
1. Легенда про походження України.
2.Бесіда.
ІІІ. Оголошення теми та очікування результатів
1.Розгадування загадки
2.Очікування результатів
3.Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
4.Інтерактивна вправа «Закінчи речення»
    5.   Фізкультхвилинка
ІV.      Практична частина
1. Державні символи України
2. Конкурс ерудитів 
3. Робота в групах
4. Розгадування загадок
5. Наші цінності
7. Казкова вікторина
V. Інтерактивні вправи за змістом виховної розповіді
1. Колективна робота
2. Робота у групах
VІ. Рефлексія                  
   1. Підсумок виховного заходу
   2. Інтерактивна вправа «Сенкан»
  3. Заключне слово вихователя.
                  ХІД
І. Організаційний етап
1. Створення позитивного настрою.
Діалог між вчителем і учнями.
 — Хто ти, хлопчику малий?
 — Українець молодий!
— Хто ти, дівчинко мала?
— Українка молода!
— А хто такі українці? (Люди, які живуть в Україні.)
 ІІ. Мотиваційний етап
1. Розповідь вчителя
 Вихователь:
Рідний край, Україна, Батьківщина, Вітчизна 
Існує народна легенда про походження України
Бог створив нашу землю і почав роздавати її різним народам. Наші предки пізно спохватилися, і землі їм не дісталося. От вони прийшли до Бога, який в цей час молився. Через деякий час Бог озирнувся і запитав їх:
- Чого ви прийшли до мене?
Дізнавшись, що вони залишилися без землі, він запропонував їм чорну землю.
- Ні. Ми не будемо так жити. Там уже живуть німці, французи, італійці, - сказали наші предки.
- Ну тоді я дам вам землю, яку я залишив для раю. Там є все: річки, озера, пустелі, ліси, гори. Але пам’ятайте, якщо будете берегти цю землю, то вона буде ваша, а якщо ні – то ворога нашлю, - сказав Бог.
Пішли предки наші на ту землю і оселилися там. А країну свою назвали Україною. І зараз ми живемо на тій самій райській землі.
Діти про що ми дізналися з цієї легенди? ( Що бог нам дав саму кращу землю, щоб вона залишилась у нас, її треба берегти.)
ІІІ. Оголошення теми та очікування результатів
1. Розгадування загадки
Вихователь:
Якою буде тема нашого виховного заходу ви дізнаєтесь , коли розгадаєте загадку:
Красивий щедрий рідний край
І мова наша солов'їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься ... (Україна)
 Ми будемо говорити про Україну. 
2. Очікування результатів
Вчитель:
Подумайте півхвилини і скажіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього заняття?
Варіанти учнівських відповідей:
- Я більше дізнаюся про Україну.
- Я більше дізнаюся про її історію.
-  Я дізнаюся про  народні символи  України.


3. . Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
Вихователь:
Ми називаємо Україну своєю Батьківщиною. Якими ще словами близькими за значенням ми можемо її назвати?
Вітчизна, рідний край, земля батьків, отчий дім.
Ось як говорять про Батьківщину поети.
Що таке Батьківщина?
За віконцем калина,
Тиха казка бабусі,
Ніжна пісня матусі,
Дужі руки у тата,
Під тополями хата,
  Під вербою криниця
  В чистім полі лисиця.
Батьківщина – хліб і сіль,
Батьківщина – втіха й біль.
Батьківщина батько й мати,
І поріг твоєї хати.
4. Закінчення речення:
Батьківщина – це земля, де ти . . .



р
о
д





 Як називається місто, де ми живемо? Для багатьох з вас – це місто, де ви народилися,  де живуть і працюють ваші батьки.
  А хто з вас народився не в Кривому Розі? Ось з таких міст, як наше, більших, менших, маленьких сел, складається Україна, яку ми називаємо нашою Батьківщиною.
     Фізкультхвилинка
Ми мандруєм, ми мандруєм,
Україною крокуєм.
Ось побачили Карпати.
Як вершину нам дістати?
Заглянемо в озерця,
Не торкнутися нам дна!
Так ми довго – довго йшли
І  до школи знов прийшли.
ІV. Практична частина
Вихователь:
1. Державні символи України
Кожна країна світу обов’язково повинна мати свої символи. Що ж таке символи? Символ – це умовне позначення якогось предмета, поняття.
Вистраждавши, виборовши волю,Україна має тепер свої державні символи. Назвемо їх.
Символічний знак, ключ до історії роду, міста. ( Герб )
Наш герб – тризуб.
Це воля,слава й сила.
Грецьке слово, означає урочисту, похвальну пісню на честь богів і героїв (Гімн )
Наш стяг – пшениця у степах
Під голубим склепінням неба. ( Прапор )
- Молодці! А тепер я хочу переконатися, чи добре ви запам’ятали  те, що необхідно  знати про Державні символи України - про Герб, Гімн, Прапор.


2. Конкурс ерудитів 
Коли звучить Гімн України? ( Він звучить щоденно о 6-й і о 24-й годині      по Українському радіо та в урочисті свята).
Тризуб символізує -  …. ( Волю, славу, силу ).
Що означають кольори нашого прапору?
3. Робота в групах (Народні символи України)
 Вихователь
  Про них ви дізнаєтесь, якщо виконаєте завдання в групах.
   ( Завдання 1 групи: прочитай прислів’я)
  Інтерактивна вправа «Павутинка»

ї

вер

Ук

і

не

ли



ни.

Без

ра

би

ма

ка

ни

Без верби і калини нема України.
 Вихователь:
 - Які ви ще знаєте рослинні символи України? Тваринні?
Люди з повагою відносяться до своїх символів. Вважається великим гріхом, коли, хтось ламає гілки калини, руйнує пташині гнізда.

(Завдання 2 групи: з’єднай лініями,що  з чим порівнюється.)


Інтерактивна вправа «Павутинка»

Калинове зернятко

Вінок зеленолистий


Ягоди калини

Намисто

Кущ калини

Серце


 Вихователь:
Ось з якою любов’ю в казках , загадках порівнюється калина.
Калина – символ   кохання, краси, щастя. Навесні вона зацвітає білим цвітом, а восени палахкотить гронами червоних плодів. Калиною уквітчують весільний коровай, оселю; нею лікуються.
Про калину складено багато пісень, легенд, приказок.
Пишна та красива, як червона калина.
Посади біля хати калину, будеш мати долю щасливу.
Учениця: (Учениця розповідає про калину легенду).
Було це тоді, коли на нашу землю напали татари. В одному селі справляли весілля. Багато вродливих дівчат зібралося. Раптом налетіли чужинці. Красуні - українки, щоб не потрапити до рук бусурманів, почали тікати на болото. Де й загинули… А на тому місці згодом виріс калиновий кущ з ягідками, що були схожі на краплини крові. Отже, калина – символ мужності, героїчної боротьби з ворогами.
 Вихователь:
Верба над річкою, калина під вікном, барвінок, мамина пісня, батьківська хата, дідусева казка, бабусина вишиванка, рушник,– все це наші народні символи.
(Завдання 3 групи: розшифруй криптограму)

Інтерактивна вправа «Криптограма»

5 - ха     
2 - рід
7 - по    
17 -  щи    
12 - для
8 - чи   
15 - Бать 
16 - ків  
10 - єть    
14 – не
1 - З       
3 - но      
4 -ї    
18 - на.

13 - ме  
6 -   ти       
9 - на    
11 - ся

З рідної хати починається для мене Батьківщина.
4. Розгадування загадок
Вихователь:
Як мовиться в пісні «Батьківщина починається з рідного порога», а отже, з отчого дому. Чим гостинна кожна українська хата? Дізнаємось, провівши гру «Чарівний мішок»
(дістають загадки і читають, відгадку шукають на столі серед продуктів).
Цілющий солодкий продукт, який приносять комахи.     (Мед)
Не печене, не варене,а на столі сніданок.    (Молоко)
Продукт, виготовлений з м’яса.   (Ковбаса)
Український «снікерс».    (Сало)
Рум’яний , запашний, із золотою скоринкою.    (Хліб)


       5. Наші   цінності
Вихователь:
Найбільша наша цінність – це люди, український народ, про який піклується держава. Ось ви навчаєтесь в школі - інтернаті. Як про вас піклується держава? Ви отримуєте безкоштовне 5 разове харчування , підручники, подарунки до свят, відвідуєте гуртки. За все це в звичайних школах батьки дітей сплачують чималі гроші. Діти, як ви вважаєте, треба все це цінувати? Замислитись , всі ви цінуєте?
Яка милозвучна, багата,дзвінка наша рідна українська мова. Це чарівні українські пісні, легенди, загадки.

6. Казкова вікторина
 Вихователь:
А казки ви любите, діти? Уважно послухайте і скажіть, з якої казки слова.
1) По засіку метений, на яйцях спечений... (Колобок)
2) Ішов дід лісом, а за ним бігла собачка... (Рукавичка)
3) Я... за три копи куплена,  півбока луплена... (Коза-дереза)
4) Гуси-гуси, гусенята! Візьміть мене на крилята. (Івасик-Телесик)
5) Вона плиг з вовка та:
- Битий небиту привіз! (Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат)

V. Інтерактивні вправи за змістом виховної розповіді
Вихователь:
Україна – це історія народу. Це її славні лицарі: Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький.
 Давайте  згадаємо імена наших славетних поетів і письменників.
 1 завдання: Корекційна вправа на розвиток логічного мислення
 З’єднай  лініями  імена та прізвища поетів і письменників
Тарас

Українка
Іван

Підгірянка
Леся

Костенко
Павло

Шевченко
Ліна

Тичина

Марійка

Франко

  2 завдання: Інтерактивна вправа «Плутанина»
 Вітер переплутав рядки з віршів Тараса Шевченка. Розплутайте  обидва уривки з віршів.
Зоре моя вечірняя,         поговорим тихесенько
Зацвіла у лузі                    ніби засміялась
зійди над горою,               дівчина - дитина.
червона калина,               в неволі з тобою
Вчитель:
 - Діти, хто пам’ятає  вірш Т. Г. Шевченко «Зоре моя вечірняя»?
(Учні читають вірш).
VІ. Рефлексія
1. Підсумок виховного заходу.
 Вихователь: 
Немає нічого прекраснішого, як українська пісня. За народною легендою Україну нагородив сам Бог піснею. Українські пісні люблять не тільки українці. Мій батько служив в лавах Радянської Армії в Києві. Там почув він українські пісні «Черемшина», «Київський вальс».  Вони стали улюбленими піснями мого батька. С дитинства їх слухала і я ,і вони мені також дуже подобались. А вам подобаються українські пісні?  ( Виконується пісня)
Земля, на якій ми живемо, зветься Україною, а народ, що живе на ній –українцями, і говоримо ми українською мовою. Велика земля наша. Розкинулась вона на широкі простори. Поруч з українцями на нашій землі живуть люди багатьох національностей: греки, євреї, росіяни, білоруси, грузини тощо. Всі вони вважають Україну своєю Батьківщиною і шанують її закони і традиції, зачаровуються її краєвидами, чарівними піснями та музикою.  Я знов згадую слова свого батька, який говорив, що кращого міста ніж Київ з його Хрещатиком, він не бачив. А батько за своє життя багато мандрував, був за кордоном в Німеччині, Австрії, на Кубі. Зараз і ми помилуємося чудовими краєвидами нашої України, послухаємо її чарівні мелодії.
Життя триває. Зовсім скоро настане той час, коли ви станете дорослими. Ким ви будете? Яку професію оберете? У вас у кожного листочки, напишіть, будь ласка ,ким би ви хотіли стати.  Розмістіть їх на  дереві.
Як будете ви працювати, вчитись? ( Відповіді дітей)
Як що це буде так, і так будуть робити більшість людей, то наша Україна стане багатою, успішною, ще більш красивою, як квітучий вишневий сад. Для цього потрібно дуже її любити.
  2. Інтерактивна вправа «Сенкан»
На білому світі є різні країни,
На  світі є різні країни
Де ріки, ліси і лани.
Та тільки одна на землі Україна,
А ми – її доньки й сини.
Усюди є небо, і зорі скрізь сяють,
І квіти усюди ростуть.
Та тільки одну Батьківщину
Ми маєм – її Україною звуть.
Головне, що повинні пам’ятати всі, — не можна забувати своєї Батьківщини і відрікатися від неї або ігнорувати те, що ми живемо в Україні, що вона дала нам найдорожче — життя. Завершимо ми свій виховний захід словами видатного поета Володимира Сосюри.
               Люби свій край. Всю душу солов’їну
І серця жар йому віддай в піснях.
Це так як дихати — любити Батьківщину. (В. Сосюра)
3. Заключне слово вихователя
Вчитель:
На цьому наше заняття  закінчилося.
Давайте згадаємо  якою була його тема?
Як називається  наша держава?
Які державні символи ви знаєте?
Народні символи?
Любіть нашу Батьківщину, пишайтеся нею: її багатою історією і мальовничою красою, калиновою мовою, милозвучною піснею. Пишайтеся тим, що ви належите до великого та славетного роду українців.